קשרים וכישורים

קשרים וכישורים בחיק המשפחה

מפתחות המיזם: דפנה גולן שמש ודבי להב

מהות המיזם:
מטרת המיזם היא להפעיל בבתיהם אנשים החיים עם דמנציה (שיטיון), ובכך לחזק את הקשרים הנוירולוגיים והבין אישיים שלהם ולחשוף את כישוריהם. מתנדבים מפעילים את האנשים ועוזרים לבני משפחתם בהתמודדות עם המחלה הקשה. התכנית מופעלת מזה למעלה מ- 14 שנה על ידי עמותת 'עמדא',עמותה לחולי דמנציה, אלצהיימר ומחלות דומות בישראל.

הרציונל:
16%-10% מכלל הזקנים סובלים מדמנציה בדרגה כלשהי. 90% מחולי הדמנציה (תשושי נפש) נמצאים בביתם, רובם סובלים מחסך בגירויים ובפעילות , המותיר אותם משועממים ומתוסכלים. רובם חווים חרדה, בדידות, דיכאון, חוסר אונים וחוסר שליטה. הם מטופלים על ידי בני משפחה ומטפלים שכמעט ולא קיבלו מידע והדרכה על דרכי הטיפול ביקיריהם, והם שחוקים פיזית ונפשית מעול הטיפול היום יומי. העקה (סטרס) ממנה סובלים המטפלים העיקריים רבה ביותר, בין אם הן בני זוג, ילדים או עובדים זרים.

מטרת הפרויקט:
שיפור איכות חיי החולים והמטפלים בהם על ידי הפעלתם בביתם, גילוי ושימור כשריהם הרדומים ושימורם, חיזוק דימויים העצמי, הדרכת בני המשפחה לגבי דרכי תקשורת ודרכי טיפול הולמים ועידודם להיעזר בסיוע משפחתי וקהילתי.

הפרויקט מתבצע בכל רחבי הארץ, ביזמת עמותת 'עמדא' תוך שיתוף פעולה עם גורמים מטפלים ורשויות רווחה מקומיים, ובתמיכת הקרן לפרויקטים מיוחדים של הביטוח הלאומי.

חשיבות הפעילות
הטרגדיה המשמעותית בדמנציה נעוצה בכך שהיא גוזלת מהאדם את היכולת לבצע פעולות עוד טרם הגוף נכון להפסיקם. Zgola (1999)
איכות החיים של אנשים הסובלים מדמנציה, נמדדת הן על ידי יכולתם להשתתף בפעילויות יום יומיות וליהנות מהן, הן מביטוי רגשות חיוביים כגון הנאה ועניין
Lawton )1997(
הכלי רב הערך ביותר בטיפול באדם עם דמנציה הוא פעילות משמעותית. הפעילות מספקת תחושת מטרה ומשמעות ומחזקת את תחושת העצמי של האדם. היא יכולה לשפר מצב רוח ולהפחית דיכאון, להרגיע אי-שקט וחרדה. הפעילות מסייעת בהאטת התקדמות המחלה ובהפחתת בעיות התנהגות.

 

עקרונות הפרויקט


"אל תלך לפניי כי אולי לא אצעד אחרייך, אל תלך מאחוריי כי אולי לא אדע להוביל.
רק לך לצידי והייה ידידי"
• התייחסות לכישוריו של המשתתף ולתחומי העניין שלו בהווה ובעבר
• שילוב הפעילויות בשגרה היום יומית ובסדר היום
• התמקדות בהנאה מהפעילות
• גישה מדריכה, מסייעת ומשתפת
• מתן הזדמנות לבחירה ולשליטה
• התאמת הפעילות לרצון, מצב הרוח וליכולת המשתתף.

ערכת קשרים וכישורים
ערכת ההפעלה פותחה על ידינו במיוחד לפרויקט זה והיא לב הפרויקט. ייחודה בהתאמתה לאנשים עם דמנציה התחלתית ובינונית, היא מכבדת, אינה ילדותית ומאפשרת עבודה מודולארית עם כישורים ברמות משתנות. הערכה מציעה פעילויות פנאי מגוונות.
ניתן להשתמש בערכה בבית, במועדון, במרכז יום, ובבית האבות, באופן יחידני או קבוצתי. כל אדם עם רגישות וידע בסיסי בטיפול בדמנציה יכול להפעילה.

 

יעדיה של ערכת קשרים וכישורים

א. חיזוק קשרים:
• חיזוק וחידוש הקשר עם עצמי.
• מתן תחושת שייכות וחיבור חברתי.
• קישור בין האדם החולה למשפחתו וחבריו.
• חיזוק הקשרים העצביים במוח לשימור ושיפור התפקוד.
• עידוד קיומם וביטויים של קשרים בין אישיים
• שיפור איכות החיים והאווירה בבית

ב. גילוי הכשרים החבויים וחיזוק השימוש בהם:
• שימוש ביכולות הקיימות אצל האדם משמר אותן. קשרים חדשים במוח נוצרים על ידי אסוציאציות: תרגול מוחי רחב ומקיף מעורר את החושים והרגשות דבר שמסייע ביצירת קשרים נוספים על ידי יצירת תבניות אסוציאטיביות חדשות.
• היכולת לזכור תלויה במידה רבה בהקשר הרגשי; ההיפוקמפוס נוטה להעביר מידע לזיכרון לטווח ארוך אם הוא בעל משמעות חברתית-רגשית
• חשוב למצוא את היכולות השמורות (ואולי חבויות) של האדם: יכולות חברתיות-רגשיות, תנועתיות, מוזיקליות, אסטטיות, תפקודיות ומחשבתיות ועוד…

מבנה ערכת קשרים וכישורים
הערכה בנויה משמונה אוספים, המתייחסים לתחומי פעילות מגוונים. הערכה מכילה את כל העזרים הנחוצים להפעלה וחוברת הדרכה לכל אוסף. בחוברת ניתנים הסברים ודוגמאות לפעילויות השונות.
הערכה ארוזה בתיק אסטטי ונוח שעוצב במיוחד. התיק מכיל את כל העזרים הנחוצים למפעיל והוא קל לנשיאה.

 

האוספים בערכה

1. אוסף אימון גופני :
"נפש בריאה בגוף בריא"
פעילות גופנית:
• מגבירה את הפעילות המוחית ואת זרימת הדם למוח
• מחזקת ומשפרת את הזיכרון
• משפרת את מצב הרוח

2. אוסף גירוי חושים:
"דבר אינו יכול לרפא את הנשמה אלא החושים, דבר אינו יכול לרפא את החושים אלא הנשמה" (אוסקר ויילד)
ארומתרפיה ועיסוי תרמו לשיפור התנהגותם של חולי אלצהיימר ולוויסות ערנותם.
משתתפת ביקשה לסיים כל מפגש עם המתנדבת בעיסוי ידיים.

3. אוסף אימון מוחי:
"תפקידה של השפה איננו להעביר המידע, אלא לעורר את הזיכרון" (ז'אק לקאן)
הפעילות מבוססת על שימוש בכשרים מחשבתים קיימים ועל שליפתם ממחסני הזיכרון כדי לשמרם ולחזקם.
הצלחה בפעילות מסייעת בחיזוק הדימוי העצמי וקושרת את המשתתף למאגר הידע ע שצבר במהלך חייו.
משתתפת: "התחלתי כל מפגש עם החידון ורבקה כל כך אהבה את ההרגשה של ההצלחה"

4. אוסף משחקים:
"כל דבר טוב הוא טוב יותר אם אתה יכול לחלוק אותו עם חבר" ) פאם בראון)
המשחקים מחזקים כשרים שונים ובהם קשב, ריכוז, זיכרון, לימוד, תכנון, ארגון, תפיסה חזותית, רצף, מיון וחשבון.

המשחקים מסייעים לחזק את הקשר הדדי באמצעות ההנאה, התחרות, הצחוק והשיתוף.
מתנדבת: "בכל פעם שבאתי ליעקב, הצטרפה גם הבת שבאה מרחוק לאמה ואליי וכולנו צחקנו ונהנו. הכיף חזר הביתה".

5. אוסף העלאת זיכרונות:
"זיכרון הוא היומן שכולנו נושאים עימנו" (אוסקר ויילד)
העלאת הזיכרונות מקשרת את המשתתף לעצמו, לעברו ולאנשים בסביבתו. היא מנצלת את כישורי הזיכרון לטווח ארוך ואת כישורי השיחה.
מתנדבת: "הנכדה הצטרפה כל שבוע ושמעה מסבתא זיכרונות אותם כלל לא הכירה קודם"

6. אוסף יצירה:
"יצירתיות מספקת תחושת משמעות" (ארוין יאלום)
יכולת יצירתית באנשים עם דמנציה הוכחה כמפחיתה דיכאון, בידוד ומאפשרת את הכוח של הבחירה. ( Hannemann 2006).
הקו, הצבע והצורה מעשירים את יכולת הביטוי של המשתתף ומסייעים לו להתבטא בדרכים לא-מילוליות. כישוריו היצירתיים, האסטטיים והמוטוריים מתעוררים תוך-כדי תהליך היצירה. הסיפוק לנוכח התוצאה מחזק את הדימוי העצמי.
צפורה, התחילה לצייר כל היום. המשפחה סיפרה למתנדבת שמעולם לא נגעה קודם לכן בעפרון, לא למדה בבית ספר. היא מאוד נהנתה מעצם היכולת להעלות משהו על הדף.

7. אוסף שירים:
"ולקח דוד את הכינור וניגן בידו; ורווח לשאול וטוב לו, וסרה מעליו רוח הרעה" (שמואל א', פרק ט"ז, פס' כ"ג)
שירה היא פעילות קבוצתית בעיקרה, המתקיימת בכל העמים ובכל הגילים. היא מקשרת בין האנשים, מסייעת בהבעת רגשות ובהתחברות לזיכרונות. השירה מרגיעה פיזית ומרוממת נפשית.
כישורי השירה טמונים בזיכרון המוזיקלי של המשתתף וזיכרון זה נשמר לעיתים, יותר מהזיכרון המילולי.
"יש למוזיקה עצמה רבה מכל דבר אחר להחזיר (את החולים בדמנציה) לעצמם ולאחרים, לפחות לזמן מה… מטרתה להעשיר ולהגדיל את הקיום, לתת חופש, יציבות, ארגון ומיקוד". (אוליבר סאקס)
עמוס היה במיטה כל הזמן. שרתי לו זמירות מהמקורות, בנוסח בית אביו והוא הצטרף אליי בזמרה וקם ממיטתו.

8 אוסף בישול:
"כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם" (דברים, פרק ח', פס' ג')
פעילות הבישול והאכילה היא פעילות יום יומית שאנו עושים לאורך חיינו. פעילויות אלו מקשרות אותנו לזיכרונות בית, משפחה, חגים ועוד.. .
כישורי עשייה רבים מעורבים בפעילות הבישול, כישורים שנשמרים בזיכרון הביצועי האוטומטי.
העיסוק בבישול ואכילת התבשיל מגרה את חושי המגע, הריח, הטעם והראייה היא מענגת את המשתתפים ומקשרת ביניהם בחוויה אסטטית וטעימה.
יונה שלא עשתה דבר, התחילה עם המתנדב, שהביאה בצק לביתה להכין פיתות. מאז, כל שבוע באה אליה אחת הבנות להכין פיתות שאותן חילקה באהבה לכל בני המשפחה.

שלבי הפרויקט
1. גיוס צוות מקומי ומתנדבים
2. הכשרת המתנדבים
3. השתלמות בנושאים: הכרת דמנציה, תקשורת ומיומנויות עם חולי דמנציה, השפעת המחלה על המשפחה וסדנה ללימוד הפעלה בעזרת ערכת קשרים וכישורים – פעילות לבריאות (30 שעות)
4. התנדבות בבתי המשתתפים שבמסגרתה מגלה המתנדב את היכולות הקיימות של המשתתף, ומכשירה את המטפל העיקרי להפעלת האדם בעזרת הערכה. המתנדב בא פעם בשבוע למשך כשעה וחצי, ל-15-12מפגשים. אחריהם מצופה המטפל העיקרי להמשיך בפעילות. המתנדב ממשיך למשפחה הבאה בעודו שומר על קשר עם המשפחה הקודמת.
5. הדרכה: המתנדבים מקבלים הדרכה קבוצתית ופרטנית קבועה מהמנחה המקומי ומשתתפים בכנסים שנתיים למתנדבי הפרויקט.

פרישת הפרויקט
עד כה, השתתפו בתכנית מעל 1,500 משתתפים ובתי-אב, המייצגים הרבה ממגזרי האוכלוסייה הזקנה בארץ; התכנית התקיימה בישובים עירוניים, במגזר הכפרי, בקיבוצים, באוכלוסייה חרדית, ערבית (מוסלמית, נוצרית ודרוזית), בקרב עולים דוברי אנגלית ודוברי רוסית. התכנית, כאמור, מתבצעת גם בערים של ברית המועצות לשעבר וכן בסינגפור.
הערכה עצמה תורגמה לרוסית, אנגלית וערבית והותאמה תרבותית לאוכלוסיות השונות.
הפרויקט מבוצע בכל ישוב בהתאמה לאופי הישוב ובשיתוף פעולה עם גורמים בקהילה.

תוצאות
המשובים המתקבלים מכל הארץ, ממשפחות וממתנדבים מעידים על כך כי ברוב ההתערבויות חלו שינויים לטובה בקרב המשתתפים. מרפאת קופ"ח מכבי בת"א, מצאה כי בעת ההשתתפות בתכנית הואטה הידרדרותם הקוגניטיבית של המשתתפים.
ישובים נוספים מעוניינים להצטרף לפרויקט, וישובים בהם כבר התקיים מעוניינים לקיים סבב נוסף לגיוס והכשרת מתנדבים נוספים.

מתנדבים, משפחות ועו"ס מדוחים כי בקרב רוב המשתתפים נצפו עלייה בערנות, בשיעור הפעילות ובמצב הרוח. המתנדבים הצליחו לגלות בקרב המשתתפים כוחות ויכולות,שלא היו ידועים למשפחותיהם ולמטפליהם. המשתתפים הפכו ערניים יותר, נהנו מהפעילות וגילו יזמה. "כל כך נחמד שאת כאן. זה מחזיר לי את הזיכרון"
בני המשפחה מצאו אוזן קשבת בקרב המתנדבים וחלקם שינו את גישתם כלפי המשתתפים, לאחר שהבינו טוב יותר את מהות המחלה ואת דרכי התמודדות עמה. הם הופתעו לנוכח גילוי יכולות לא ידועות להם בקרב המשתתפים. בת אחת אמרה: "אמי חזרה לחיים"
חלק מבני הזוג ציפו מאוד לביקור המתנדב ואף החלו להתלבש יפה יותר לקראת הביקור. הייאוש פחת והתגלתה תקווה ושמחה: "במצב שבו אנו נמצאים , אם יש קרן אור הרי זה המתנדב"
מרפאות בעיסוק נעזרות בערכה לשם הערכה תפקודית של חולים בדמנציה. מטפלות זקנים של עיריית ת"א התמקצעו בתחום העבודה עם חולי דמנציה והועצמו מקצועית ואישית דרך הפרויקט.
המתנדבים חווים סיפוק רב מהעשייה, מגלים בעצמם יצירתיות שלה לא היו מודעים. הם הפכו "מומחים" לדמנציה: "שלפתי את קופסת הקסמים שלי כמו קוסם עם תיבת הקסמים שלו: גלגלת, קרם ידיים, כדור אדום… והתחלתי בקסמיי".

ביבליוגרפיה

Halpern, A.2008.Brain and Cognition.Feb;66

Hannemann, BT.2006.Creativity with Dementia Patients. Can creativity and art stimulate dementia patients positively? Gerontology.52(1))

Lawton, M.P.1997.Assessing Quality of Life in Alzheimer's Disease Reaserch. Alzheimer's Disease and Associated Disorders,11,(Suppl 6)

Knapp,M.,Thorgrimsen,L.,Patel,A.,Spector,A.,Hallam, Woods,B., Orrell,M.2005.Cognitive Stimulation Therapy for People with Dementia: Cost Effective Analysis. British Journal of Psychiatry

Zgola, Jitka.1999.Care that Works. A Relationship Approach to Persons with Dementia. John Hopkins University Press. Baltimore

עלינו:
דפנה גולן שמש, עובדת סוציאלית, תרפיסטית באמנויות (.(M.Aׂ מנהלת בתי אבות בית השמש מגדיאל וגלי האופרה ת"א.
דבי להב, מרפאה בעיסוק, תרפיסטית באומניות (.(M.A. המרכז הפסיכוגריאטרי ע"ש מרגוליץ, המרכז הרפואי המשולב תל-אביב.

 

 

קרא עוד : בית אבות לתשושי נפש

קרא עוד : שיטיון