יש לי ציפור קטנה בלב

יש לי ציפור קטנה בלב

אנשים זקנים ובעלי חיים ותרומתו לזיקנה מוצלחת הגיע יחד לבית האבות בשל מצבו הירוד של אליעזר , יחד עם כלבתם, אנג'י. כשנה אחר בואם נפטר אליעזר. רבקה מעידה כי אנג'י היא זו שמסייעת לה להתגבר על האובדן הכבד, למצוא משמעות בחיים והיא הסיבה לקום בבוקר – להוציא את אנג'י לטיול.

ג'ורג' אליוט אמר: "חביבה עליי ביותר חברת בעלי החיים, הם אינם שואלים שאלות ואינם מותחים ביקורת". הדבר חשוב לחלק מהזקנים שסובלים לעיתים מירידה ביכולת התקשורת ו/או הזכרון. בעל החיים לא מתחקר אותם ולא בודק את זכרונם והתמצאותם. יתרה מכך, קשה לאדם לדבר לעצמו, אולם, המצב שונה לחלוטין כאשר האדם מדבר עם חיית המחמד שלו. נחקרים דיווחו כי במחיצת חיית המחמד שלהם הם מרגישים בטוחים ומרוצים יותר וחשים פחות רגשות קשים כגון דיכאון וערך עצמי נמוך . בעל החיים יכול לשפר את הדימוי העצמי של האדם הזקן, לתת לו תפקיד חברתי חדש, להסיח את דעתו מצרותיו ולהפוך נושא לשיחה.
 בעלי החיים נותנים לנו תחושת אינטימיות, קרבה וקביעות. חיות הבית יכולות לשמש בתפקיד של תחליף לבני אדם. אלמנים ואלמנות יכולים להפנות אליהם חלק גדול מהזמן והאנרגיה הנפשית שהוקדשו קדם לכן לבן הזוג המנוח. חוקרים סבורים, כי בעל החיים יכול לשמש כאובייקט אהוב חדש שיחליף אנשים שמתו ולסייע בהפגת בדידות. מחקרים מצאו פחות דיכאון אחרי מות בן זוג בקרב בעלי חיות מחמד.  בנוסף, נמצא כי תחושת הביטחון של אנשים גוברת כאשר יש להם חיות מחמד, בייחוד אם מדובר בכלב, ללא קשר לגודלו או לסוגו.  הנה כי כן, החזקת חיות מחמד מניבה תועלות בריאותיות חיוביות ועוזרת לאנשים להתמודד עם אירועי חיים מאתגרים.
 כתב כי "אנו נפתחים לחיים ולוויטליות דרך מגע ובהיעדרו אנו הופכים כמושים ודהויים". זקנים רבים חסרים מענה מספק לצורך במגע, בשל מצבים של אלמנות והיעדר זוגיות, בדידות ורתיעה חברתית מהם .  רבים מרותקים לביתם מסיבות שונות והאפשרויות למגע וקשר מצטמצמות. מנתונים שנאספו ע"י מכון ברוקדייל בשנת נמצא כי מתוך כ- 800,000 זקנים החיים בארץ-25% מהם מדווחים על בדידות. אי לכך, נמצאים זקנים רבים במצב של חסך במגע. הקשר עם בעלי החיים יכול לספק צורך ביולוגי ונפשי זה. המגע עם בעל החיים מאפשר לאדם הזקן לבטא את עצמו ולתקשר. בקשר עם בעלי החיים, המגע הוא חלק טבעי ומיידי של הקשר וזאת בזכות העובדה שבעלי חיים אינם מילוליים ולכן אופן התקשורת הוא באמצעות מגע . נוכחות בעל חיים בטיפול ומגע בו מאפשרים עקיפת חלק מהקשיים הכרוכים במגע עם בני אדם כגון, בעיות אתיות, נורמות תרבותיות וחשש ממיניות.
 עברה טראומה קשה כאשר דיירת חדשה בחדר, סירבה שתהייה שם. נוני,  מעולם לא הייתה חתולה ידידותית אך משום מה נטתה חסד לאריק. היא מצטרפת אליו על הספה ונענית לליטופיו הניתנים כלאחר יד. שניהם יושבים על הספה, "רגל פה רגל שם", שייכים אך משקיפים מהצד…
 אירנה,  ישנה במיטתה עם כלבת פודל קטנה המשרה עליה נינוחות. השינה ביחד טובה גם לאירנה וגם לכלבה.